BARANYA
FEJÉR
GYMS
HEVES
KOMÁROM-E.
NÓGRÁD
VESZPRÉM

Heves megye

 

Mátraalja és Bükkábrány lignitbányászata

 Az északmagyarországi lignit előfordulás földrajzilag a Középhegység déli lejtője és hozzá csatlakozóan a Nagy-Alföld északi pereme alatt helyezkedik el.

A Budapest-Miskolc vasútvonal mentén Aszódtól keleti irányban Miskolcon túl egészen a Bodva völgyéig terjedően 8-12 km szélességben több milliárd tonnára becsült a lignitvagyon mennyisége.

A bányászkodás a mátraaljai területen Gyöngyösön és környékén kezdődött meg földalatti műveléssel, majd a külfejtéses kitermelési mód itteni sikerei nyomán kiterjedt Bükkaljára és Bükkábrány melletti külfejtés beindításával.

A csaknem teljesen összefüggő, többtelepes, a felszínhez közeli szénösszlet pliocén geológiai korban keletkezett ennek is a fiatalabb felső pannon emeletében. Években kifejezett korát a geológusok 5-8 millió évre becsülik.

Az első bányászati tevékenységről adatok az 1890-es évek elejéről vannak. Rózsaszentmártonban indult meg a termelés, az üzem vezetője Dobrányi Kornél, az első aknász Laczik János volt. A lignittelepek tervszerű földtani feltérképezése az 1900-as évek elején kezdődött.

Visontán már 1969-ben, Bükkábrányban 1986-ban már folyamatban volt a lignit termelése.

 

Heves megye